Odstrzał loch po 15 stycznia

Zarząd Koła przypomina, że 17 sierpnia weszło rozporządzenie opublikowane w (Dz. U. z dnia 3 sierpnia 2017 r. poz. 1487)

Wprowadzone zostały nowe okresy polowań.
Zmianom uległy okresy polowań na jelenie szlachetne i daniele. Pozostały one zgodne z pierwotnymi założeniami podanymi w projektach nowelizacji.

  • w przypadku jelenia szlachetnego: łanie – od 1 września do 15 stycznia, cielęta – od 1 września do końca lutego (a zatem w obu przypadkach rozpoczęcie sezonu nastąpi o miesiąc wcześniej niż do tej pory);
  • w przypadku daniela: byki – od 1 września do końca lutegołanie – od 1 września do 15 styczniacielęta – od 1 września do końca lutego (u byków sezon ulega wydłużeniu o dwa miesiące, u łań i cieląt zaczyna się miesiąc wcześniej).

Przez okrągły rok na terenie całego kraju można polować na dziki bez względu na płeć.

Odstrzał loch po 15 stycznia nie jest nakazem, a jedynie zgodą. Konieczność takiego odstrzału we własnym sumieniu powinien rozważyć każdy myśliwy, który stanie przed takim dylematem. Regulacja taka stanowi jednak konieczność z punktu widzenia społecznego i gospodarczego oraz problemów związanych z rozprzestrzenianiem się ASF-u.

zk

 

Komentarze są wyłączone.